PČAMSNS
Projekt PČAMSNS
(První Česká Amatérská Modelářská Solární Nabíjecí Stanice)
Vážení přátelé,k níže popisovanému projektu PČAMSNS jsem přistoupil ze dvou důvodů:
-
studijního – v práci se zabývám systémy pro podporu obchodování s elektřinou a vím, že elektřina v dohledné době sice stále bude, ale ne vždy, ne pro každého a ne levná, tak si ji chci opatřovat sám, kdykoliv, kdekoliv a levně,
-
praktického – jako sváteční letecký modelář, snažící se s různým výsledkem pilotovat éra s elektromotory, chci na poli své miláčky dobíjet, teda nabíjet.
A tak opatřil jsem si dva starší gelové akumulátory 12V/7Ah z druhé ruky a za symbolickou cenu, která ovšem vyjadřuje i kvalitu těchto aku co do jejich tvrdosti. Ale pro splnění studijních účelů vyhovují.
Opatření aku byl počin, na jehož základě jsem začal „konstruovat“. První byli navrhnout nějakou krabici, ve které, nebo na které by bylo vše potřebné umístěno. Z reklamní umělohmotné tabule tloušťky asi 2 mm jsem sloupnul samolepící nápisy a celou jsem ji vyčistil benzínem. Pak jsem měřil, kreslil, řezal a lepil a vyšla z toho taková „basička“ viz obrázky dále. Nejdříve jsem lepil LA-tmelem a pak mě napadlo použít instalatérské lepidlo na novodur, což se nakonec ukázalo jako správná volba. Pro zvýšení nosnosti jsou hrany a držadlo olepeny samolepící páskou se skelnou tkaninou. Dno je dvojité pro vyšší pevnost celé konstrukce.
Na čela basy jsem umístil v krabičce výstupní zdířky 4 mm a 2 mm gold konektory a z boku automobilovou (cigaretovou) zásuvku. Tu jsem osadil z toho důvodu, že vlastním měnič napětí 12V / 220V s výkonem 140W, který je určený pro použití v automobilu. Kombinací PČAMSNS s tím to měničem jsem vytvořil možnost mobilního zdroje dvě stě dvaceti voltů.
Pro modelářské akumulátory používám nabíječ EOS 0606i AC/DC. Konektory gold 2 mm jsou použity proto, že je možné na nich měřit Watts Upem a připojit regulátor, když testuji pohony.
Na druhém čele basy je přišroubován (zatím bez krytu) nabíječ, který na zakázku vyrobil pan Zajíc z Peček. Od standardního nabíječe na Li-Pol packy se liší nastaveným neměnným napětím 13,95V, třemi volitelnými nabíjecími proudy 7A, 1A a 1,4A, kterýžto se nastavuje dvěma jumpery. Zde patří panu Zajícovi můj velký dík za ochotu, že mi vyšel vstříc a v krátké době nabíječ vyrobil, a to za velmi příznivou cenu.
Mezi čely basy jsou loženy dvě měděné trubky (díky BOSS8), na které se připojují klasické svorky. Trubky jsem volil proto, že zpevňují držadlo, ale zároveň umožňují připojit několik nabíječů. Prostě dám kamarádům též „cucnůť “.
Celek ukazují následující obrázky a zbývá test v reálných podmínkách někde celý den na letišti. Věřím, že v případě nových akumulátorů bude využitelnost PČAMSNS dobrá a jak bylo v úvodu uvedeno i ekonomická.
Zbývá dodat parametry panelu:
výrobce KYOCERA
typ LA321K43
výkon 42,7W
napětí 14,8V
proud 2,89A
Letu a solární energii zdar!
Petr Zápařka PeZet
Komentáře
Přehled komentářů
Vypadá to dost dobře, doufám, že to brzo odzkoušíme v praxi :-)))
V praxi
(Honza, 22. 6. 2008 22:14)