Jdi na obsah Jdi na menu
 


Problém s Hitec Optic 6

21. 6. 2010

Co dokáže vadný Tx

Předesílám, že se nevyznám v elektronice a hodlám popisovat projevy, nikoli příčiny poruchy elektroniky, které mě potkaly. Popisuji je proto, že byly z mého pohledu dost neočekávané a původně jsem přičinu poruch připisoval něčemu úplně jinému.

Už dlouho vlastním Minimaga z druhé ruky, který mi vlastně pořádně neletěl. Proto jsem se letos při revizi svého letového parku rozhodl ho zprovoznit a koupil pro něj výbavu v Číně. Motor Turningy a regl Plush stejné značky. Všechno jsem nedočkavě propojil (přijímač Hitec Electron 6), ale po zapojení baterie mě čekalo zklamání. Místo hladkého běhu motoru se ozvalo jen nepřetržité přerušované pípání. Serva v letadle poslušně šla, ale motor netočil. Okruh jsem rozpojil a zkontroloval. Napodruhé se motor na chvíli rozběhl. Ovšem při dalším pokusu mě čekalo opět nepřetržité pípání reglu. Zkusil jsem tedy zkontrolovat nastavení reglu pomocí půjčené programovací karty - vše bylo v pořádku, na doporučení jsem ovšem nastavil měkčí rozběh. Po zapojení mě čekalo opět jen nepřetržité přerušované pípání. Rezignoval jsem a Minimaga odložil do doby, než koupím nový regl a nadával na čínské soudruhy.

Zatím jsem se rozhodl využít zakoupené lipolky a létat s Torem (motor E-max, regl Dys zakoupené v setu v BelShopu, přijímač Jeti Rex 5 plus). Uskutečnil jsem během pár dní 4 lety, až přišel pád za podivných okolností. Domníval jsem se, že to byl pád tzv. na ruce, protože jsem zkoušel model přetrimovat a nejspíš jsem to přehnal a místo abych tahal, jsem sundal ruku z páky a sáhl po trimu a Toro zamířilo k zemi a já to už nevybral. Rozběhl jsem se se zapnutým vysílačem k modelu, abych zjistil, že rána nebyla tak velká a krom výbavy posunuté ze svých přihrádek Toru vůbec nic nebylo (zlatý EPP!). Vypojil jsem baterii, všechno překontroloval a nezjistil jsem žádné viditelné poškození. Po zapojení mě ovšem čekalo zklamání - serva reagovala naprosto chaoticky, motor netočil. Přisoudil jsem to porouchanému přijímači a příležitostně zakoupil nový (malý Hitec HFS 5). Po zapojení jsem překvapeně zjistil, že ani s tím letadlo nefunguje. Abych ověřil, že to není nabořeným krystalem, vyzkoušel jsem třetí přijímač (Electron 6 z Minimaga, který je pro zabudování do Tora moc velký), ani ten však nepřinesl kýžený výsledek - serva nekoordinovaně popojížděla do náhodných pozic, regl nezapípal, motor netočil.

Zkusil jsem vše s další "sadou" - regl Jeti, motor Potensky, kterou mám v zatím nefunkčním rozestavněném deproňákovi. Serva začala popojíždět, motor netočil. Takže nejspíš porucha není na mém přijímačí - ale na vysílači.

Abych to potvrdil, vymontoval jsem setový přijímač E-Sky 2,4Ghz, který jsem dostal jako bonus k olítanému Wingdragonovi, a namontoval ho do - Minimaga. Jaké bylo moje překvapení, když mnou už odepsaný regulátor Turningy poslušně odpípal svou startovní mantru a ohlásil připravenost k letu. Motor se krásně točí a naprosto normálně reaguje na plyn. Původní příčinou tedy nebyl vadný čínský regl, ale vadný vysílač.

Jinak se teď taky dívám na úsměvnou historku, kdy jsem se snažil napípat Minimaga přes vysílač (poté co se mi nedařilo roztočit motor) a on se mi rozletěl po obýváku. Stal jsem se na chvíli haloletcem v panelákovém bytě s půlkilovým letadlem :)

Co způsobilo poruchu rádia zatím nevím. Teprve se ho chystám dát do servisu. Domnívám se ale, že odešel VF modul - nastavování v menu totiž normálně funguje, po zapojení přes kabel k počítači bez problémů létám na simulátoru.

Co mě ale zarazilo nejvíc je skutečnost, že zatímco jeden přijímač/regl vadný signál z vysílače toleroval a já tím pádem s Torem odlítal cca hodinu letového času, druhý regl se vůbec nerozeběhl a zřejmě vadný signál detekoval jako nesprávný a pípáním mě marně upozorňoval na nesprávný signál.

A protože, jak se říká, všechno zlé je pro něco dobré, a každý příběh má končit pozitivně - i já zakončím optimisticky. Pokud to bude jen vadným modulem, čeká mě přechod na 2,4Ghz a na to se těším, protože i létání s obyčejnou setovou 2,4Ghz od ArtTechu mě přesvědčilo o tom, že 2,4Ghz kope daleko míň, než starý Optic... i když, kdo ví, třeba ty kopance, které jsem poslední dobou občas pozoroval nebyly rušením, ale projevující se závadou ve vysílači, která se naplno projevila až časem zřejmě manipulací s vysílačem.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Are you 18? Come in and don't be shy!

(loveawake.ru, 17. 1. 2022 23:03)

Welcome to the world of adult Dating loveawake.ru

optic - jak to všechno dopadlo

(klauz, 18. 5. 2011 21:51)

Ahoj, díky za reakci, je potěšitelné, že to tu někdo čte ;)

Článek jsem napsal před rokem, a vlastně mu chybí konec. Teď už mám vyřešeno. Kolegové na našem miniletišti totiž mají taky vysílače optic ovšem vybavené modulem assan, poprosil jsem tedy jednoho z nich, aby mi půjčil výměnný modul. Zacvakl jsem ho do své vysílačky a zkusil ovládání jeho modelu se spárovaným přijímačem. To šlo úplně bez problémů. tím jsem si ověřil, že elektronika ve vysílači je v pořádku a ušetřil jsem si cestu do servisu. Hned jsem v číně objednal modul Assan. Od té doby lítám bez problémů, bez jediného cukání. Staré 40 Mhz přijímače mají nového majitele a ten je spokojen, tudíž příčina problémů byla zřejmě opravdu v tom VF modulu.

To samozřejmě neznamená, že máš stejný problém, ale pokud máš ve svém okolí někoho s Opticem, zkus s ním vyměni ten modul, jestli ti jeho modely budou fungovat.

Re: optic - jak to všechno dopadlo

(ondra, 19. 5. 2011 15:29)

já v tom mem opticu mam modul s 35 Mhz frekfencí, mám teda skusit 2,4 Ghz? To se vlastně jenom dokoupí další modul plus přijmač že?

optic 6

(ondra, 18. 5. 2011 21:19)

dobrý den. Já vlastním taky doma vysílač optic 6. a mám s ním taky problémy. Vlastím samokřídlo mini tornádo. Dlouho mi doma leželo, tak jsem se rozhodl předělat ho na střídavý motor. Dal jsem tam 400 w motor a 30 ahm regulátor, baterii lipol 2200 mah. Problém je v tom, že když s modelem vyletím do vzduchu a dám plný plyn, začne najednou cukat jakoby něco rušilo a taky začnou kolísat otáčky motoru( z nízkých na vysoké a naopak) tady tato situace se mi objevila i u druhého modelu a to u větroně. kdem mam taky střídák a 30 ahm regulátor. Tím pádem si myslím, že v pořádku mám motor s regulátorem, i baterii, protože jsem skoušel i jinou a dělá to samé. přijimače jsem taky skoušel jiné a problém zustal. Problem muže být už jedine ve vysílačce, jinak už nevim. Jsem už opravdu bezradný. nevím co s tím. V mem okolí si s tím nikdo neví rady a vysílač nechci posílat do opravny, když je tak pěkné počasí na létání :-)